Redzes korekcija bez lāzera 

jeb EVO intraokulāras kolamēra lēcas (ICL) implantācija

 

Mūsdienu steidzīgajā un saspringtajā dzīves ritmā, kad aktīviem cilvēkiem svarīgs ir katrs brīdis pilnvērtīgai tā izmantošanai, pieaug interese par dzīves kvalitātes uzlabošanu. Ja dzīves kvalitāti ikdienā lielā mērā ierobežo vai ietekmē nepilnīga redzes kvalitāte, aktuāls kļūst jautājums – kā to mainīt ar pastāvīgu redzes korekciju, lai varētu atteikties no ikdienas rūpēm par lēcām un brillēm un izbaudīt redzes brīvību. 

EVO ICL implants ir viens no redzes korekcijas veidiem, turklāt procedūra ir veicama bez lāzera palīdzības.

Kas ir EVO intraokulāra kolamēra lēca (ICL) un kā tā darbojas?

EVO ICL ir acī implantējama lēca, kura nodrošina skaidru redzi. Pretēji kontaktlēcai, kura atrodas uz acs priekšējās virsmas, EVO ICL tiek implantēta acī starp varavīksneni (acs krāsaino daļu) un acs dabīgo lēcu, kur tā paliek pastāvīgi. EVO ICL ir veidota no kolamēra, kas sastāvā esošā kolagēna dēļ ir acij biosaderīgs (netiek izjusts kā svešķermenis acī) materiāls un spēj nodrošināt izcilu redzes kvalitāti.

1

ICL Eiropā ir apstiprinātas ar CE serifikātu, un tiek implantētas kopš 1997.gada. Klīnisko pētījumu rezultāti uzrāda 99% pacientu apmierinātību ar pēcoperācijas rezultātiem. 

 

Redzes korekcija ar EVO ICL ir piemērota:

• Pacientiem vecumā no 21 līdz 45 gadiem;

• Pacientiem ar miopisku jeb tuvredzīgu refrakciju no -0.50 D līdz -18.00 D ar vai bez astigmātisma (līdz 6.00 D);

• Pacientiem ar hipermetropu jeb tālredzīgu refrakciju no +0.50 D līdz +10.00 D ar vai bez astigmātisma (līdz 6.00 D).

Ja pacients apsver iespēju redzes korekcijai ar EVO intraokulārās kolamēra lēcas implantāciju, klīnikā tiek piedāvāta iespēja sākotnēji ierasties uz bezmaksas skrīninga konsultāciju, kuras laikā optometrists veic nepieciešamos mērījumus, lai noteiktu acs piemērotību procedūrai. Pēc iegūtajiem mērījumiem speciālists kopīgi ar pacientu pieņem lēmumu par atbilstošāko redzes korekcijas metodi, konsultācijas laikā tiek izskaidrota katras iespējamās procedūras gaita un sniegtas atbildes uz pacientu interesējošiem jautājumiem.

Pēc skrīninga konsultācijas pacients ar speciālistu vienojas par ērtāko laiku kompleksai acu un redzes sistēmas izmeklējumu vizītei, lai noteiktu precīzu korekcijas apjomu.

EVO ICL priekšrocības:

• Atgriezeniska procedūra - vienas no lielākajām cilvēku bažām par redzes lāzerkorekciju ir tās radītās neatgriezeniskās acs formas izmaiņas pēc radzenes audu noņemšanas. EVO ICL priekšrocība ir ilgtermiņa redzes korekcija, nenoņemot acs dabīgos audus. Ja tomēr neparedzētu apstākļu dēļ EVO ICL nepieciešams izņemt vai nomainīt pret citu, to ir iespējams izdarīt;

• Saudzīga redzes korekcijas metode; 

• Augsts redzes asums un skaidra redze drīz pēc procedūras veikšanas;

• Nerada „sausās acs sindromu”;

• Piemērota plānas radzenes gadījumā;

• EVO ICL ir biosaderīga lēca ar iestrādātu UV aizsardzību;

• Lēcas implantēšanas procedūra aizņem tikai 20-30 minūtes. Pēc procedūras veikšanas pacienti var doties mājās un jau pēc pāris dienām var atgriezties ierastajās ikdienas gaitās;

• Var koriģēt vidējas līdz augstas pakāpes tuvredzību, tālredzību un astigmatismu.

• EVO ICL netraucē un neierobežo sievietēm grūtniecības un dzemdību procesus. Vienīgi šo redzes korekcijas operāciju nevajadzētu veikt grūtniecības laikā un laikā, kamēr māmiņa baro bērnu ar krūti.

Kā notiek EVO intraokulāras kolamēra lēcas (ICL) implantācija?

Procedūras dienā:

EVO ICL implantācija notiek sterilā vidē ambulatoros apstākļos un ilgst apmēram 20-30 minūtes. Pirms šīs manipulācijas aci atsāpina ar anestezējoša medikamenta palīdzību, ko uzpilina uz acs radzenes. Nepieciešamības gadījumā ārsts var rekomendēt kādu nomierinošu līdzekli. Redzes korekcijas operācijas veikšanai nav nepieciešama vispārēja narkoze. Radzenes perifērijā – vietā, kur acs baltums saskaras ar acs krāsaino daļu, izveido nelielu 3 mm atverīti, caur kuru acī tiek ievadīta želejveidīga viela un ievadīta lēca. Pēc ievadīšanas lēca acī saudzīgi atlocīsies un ieņems savu formu. Procedūras beigās želejveidīgā viela no acs tiek izskalota. Tas arī viss! Brūces slēgšanai nav nepieciešamas šuves - izveidotā atverīte īsā laika posmā pati saslēdzas. 

Aptuveni 2-3 stundas pēc manipulācijas veikšanas, tiek pārbaudīts intraokulārais acu spiediens, caur biomikroskopu tiek novērtēts lēcas novietojums, un pacients var doties mājās. Parasti redzes uzlabošanās ir jūtama uzreiz pēc operācijas, taču pilnībā redze nostabilizējas 1 nedēļas laikā. Svarīgi pirmajā dienā pēc procedūras neieplānot braukšanu pie stūres, jo redze vēl var būt neskaidra.

2

 EVO intraokulāras kolamēra lēcas implantācijas gaita https://staar.com

 

Pēc redzes korekcijas operācijas

Pirmās divas nedēļas pēc operācijas:

• operēto aci nedrīkst stingri berzēt, nejauši traumēt;

• jāizvairās no smagas fiziskas slodzes, ilgstošas atrašanās stāvoklī ar noliektu galvu;

• nedrīkst iet pirtī un peldēt ar atvērtām acīm zem ūdens;

• lai aizsargātu aci no vēja un putekļiem, ieteicams nesāt aizsargbrilles vai saulesbrilles;

• jābūt uzmanīgam saskarē ar maziem bērniem un dzīvniekiem, jo viņu kustības var būt neaprēķināmas un var traumēt aci;

• pēc ārsta norādījumiem jālieto acu pilieni.

No otrās pēc operācijas dienas drīkst vadīt automašīnu, vingrot, skatīties datorā un lasīt ar ierobežotu slodzi, kuru palielina atkarībā no pašsajūtas.

Ja pēcoperācijas rezīms ir ievērots un ārsts vizītes laikā nav konstatējis neatbilstības vai novirzes, pacients var atgriezties ierastā, aktīvā dzīves ritmā prakstiski bez ierobežojumiem. Drīkst lidot, kāpt kalnos un nirt zem ūdens. Vienīgais ieteikums turpmākai ikdienai, ir ievērot ārsta rekomendātās regulārās profilaktiskas acu pārbaudes. 

EVO intraokulāro kolamēra lēcu pacients acī pēc implantācijas nejūt, un ārēji tā nav redzama.

3

Pacienta acs pēc EVO intraokulāras kolamēra lēcas implantācijas

 

Redzes korekcijas metodes elastīgums nākotnē

Ar gadiem cilvēka organisms noveco un mainās arī redze. Gandrīz katram cilvēkam, sasniedzot zināmu vecumu, tiek novērotas kataraktas veidošanās pazīmes. Tā kā iepriekš veiktā redzes korekcijas procedūra ir atgriezeniska  un EVO intraokulārā kolamēra lēca neizmaina acs struktūru, acu ķirurgs var ievietoto lēcu no acs izņemt, vienlaicīgi nomainot arī acs dabīgo, kataraktas skarto lēcu, kā arī veikt citu pacientam nepieciešamu acs operāciju.

Vairāk par redzes korekcijas iespējām skaties video!