Tīklene - acs ābola iekšējais apvalks. Tīklenes atslāņošanās ir sastopama vienam no 10 000 cilvēku. Šī ir nopietna acu slimība, kas sastopama jebkurā vecumā, bet biežāk pieaugušajiem un gados vecākiem cilvēkiem. Tīklenes atslāņošanās varbūtība ir lielāka tuvredzības un acu traumu gadījumos. Ja atslāņošanos neārstē agrīnos posmos, tā var izraisīt redzes pasliktināšanos vai zudumu.


Tīklenes atslāņošanās cēloņi un simptomi.


Vecuma procesi acīs var veicināt: stiklveida ķermeņa apjoma samazināšanos (stiklveida ķermenis ir caurspīdīga želejveida viela, kura aizpilda iekšējo acs telpu), tīklenes deģeneratīvas izmaiņas un šo procesu sekas - tīklenes plīsumus. Kad stiklveida ķermenis samazinās apjomā anomālās acs augšanas rezultātā (biežāk tuvredzības gadījumā), iekaisuma vai traumas rezultātā, samazināts stiklveida ķermenis var vilkt sev līdzi tīkleni un izraisīt tīklenes atslāņošanu vai plīsumu. Nelielā mērā stiklveida ķermeņa apjoma samazināšana notiek vecuma izmaiņu dēļ un var izraisīt tīklenes bojājumus. Biežāk izteiktas stiklveida ķermeņa izmaiņas notiek ātrāk par tīklenes atslāņošanos.

Kad pastāv tīklenes plīsums, šķidrums no stiklveida ķermeņa telpas var iekļūt caur šo plīsumu un ietecēt starp tīkleni un acs mugurējo sienu. Tas atdala tīkleni no mugurējās sienas, rezultātā var attīstīties tīklenes atslāņošana. Atslāņota tīklenes daļa nevar normāli funkcionēt, tādēļ parādās redzes pazemināšanās, "melna aizkara" sajūta.

Ir jāatzīmē, ka par tīklenes atslāņošanai cēloni varētu būt arī citas acs slimības, piemēram, audzēji, izteikti iekaisuma procesi, diabēta sarežģījumi. Šīm, tā saucamām sekundārām tīklenes atslāņošanām, nav raksturīgi tīklenes plīsumi, un galvenais ārstēšanas paņēmiens, kurš var atjaunot normālu tīklenes stāvokli, ir pamatslimības ārstēšana. Gados vecāki cilvēki var redzēt melnus punktiņus - tā saucamās mušiņas un gaismas mirgošanu acs priekšā. Vairākumā gadījumu šie simptomi nenozīmē nopietnu saslimšanu, tomēr dažiem cilvēkiem pēkšņa mušiņu un gaismas zibšņu parādīšanās var liecināt par izteiktu stiklveida ķermeņa apjoma samazināšanos un tīklenes plīsumiem. Lai konstatētu tīklenes plīsumu, ir nepieciešama rūpīga acu izmeklēšana pie oftalmologa. Šī izmeklēšana jāveic pēc iespējas ātrāk, parādoties simptomiem, tāpēc, ka nesen notikušus tīklenes plīsumus var ārstēt, neveicot operāciju, pirms notikusi sarežģīta tīklenes atslāņošanās. Dažos gadījumos tīklenes atslāņošanās var sākties bez redzamām mušiņām un gaismas zibšņiem. Šajos gadījumos pacienti var pamanīt attēla miglošanos vai arī tumšas ēnas parādīšanos perifērijā redzes laukumā. Ja atslāņošanās attīstās tālāk, var iestāties izteikts redzes zudums. Dažos gadījumos atslāņošanās var parādīties pēkšņi, un pacientam pilnīgi zūd redze vienai acij. Tik straujš redzes zudums var būt saistīts ar asinsizplūdumu stiklveida ķermenī, kurš var parādīties tīklenes plīsuma gadījumā.

Atklāšana un diagnostika.

Tīklenes atslāņošanos nevar pamanīt, vienkārši apskatot aci no ārpuses, tāpēc, parādoties atslāņošanās simptomiem, pēc iespējas ātrāk ir jāgriežas pie okulista. Viņš rūpīgi apskatīs tīkleni un acs iekšējās struktūras ar speciālu instrumentu - oftalmoskopu. Spilgts apgaismojums un palielinājums, kurus rada šis instruments, palīdz oftalmologam noteikt tās tīklenes atraušanās vietas, kuras būs jāārstē. Diagnostikai var lietot arī citas diagnostiskās ierīces un instrumentus: speciālās optiskās lēcas, spraugas lampu un ultraskaņas aparatūru.

Ārstēšana.

Ja tīklenes atslāņošanās ir notikusi, nepieciešama ķirurģiskā ārstēšana. Lai panāktu veiksmīgu tīklenes repozīciju, ir jāveic plombēšana. Var lietot dažādus ķirurģiskās operācijas veidus. Izvēle atkarīga no atslāņošanās smaguma pakāpes.

Lāzerfotokoagulācija.

Atklātus svaigus tīklenes plīsumus bez atslāņošanās vai ar nelielu atslāņošanos dažreiz ārstē ar lāzeru, veicot punktveida piededzināšanu pa plīsuma malu. Tā dēļ veidojas rētas, kuras piestiprina plīsuma malas un traucē šķidruma ieplūdi un sakrāšanos zem tīklenes. Operācija ar lāzeru tiek veikta ambulatori un neprasa ķirurģisku iejaukšanos.

Vairāk par mūsdienīgu pieeju tīklenes diagnostikā skaties video.