Oculoplastika ir oftalmoloģijas apakšnozare, kura ietver dažāda veida plastiskās operācijas acu apvidū gan kosmētisku, gan medicīnisku iemeslu dēļ. Oculoplastiskās operācijas veic acu ārsts – ķirurgs, kas ir specializējies tieši acu plastiskajā ķirurģijā.

Kosmētiska rakstura problēmu grupā ietilpst visas plakstu izmaiņas, kas neietekmē cilvēka veselību kopumā, acs kā orgāna veselību un redzes funkcijas. Šajā kategorijā ietilpst ar gadiem izveidojusies lieka plakstu ādas kroka, kas rada nogurušāka skatiena izteiksmi, arī “maisiņi” virs un zem acīm.

maisini virs un zem acs

Sīki plakstu ādas veidojumi, visbiežāk papillomas, kas neskar acs ābolu, sīkas cistiņas bez iekaisuma.

cista   papiloma  

Arī nelieli dzeltenīgi veidojumi plakstu ādā, kas parasti ir holesterīna vai citu lipīdu izgulsnējumi, ir kosmētiskas dabas traucējumi.

lipidu izgulsnejumi

Medicīniska rakstura izmaiņas ir tādas, kas rada patiesu redzes traucējumu. Piemēram izteikti lieka ādas kroka vecāka gadagājuma cilvēkiem, kas rada redzes lauka traucējumu.

lieka adas kroka

Plaksta īsts noslīdējums jeb ptosis, kas aizklāj zīlīti daļēji vai pat pilnībā. Šī pataloģija var būt gan iedzimta, gan dzīves laikā radusies kā citu vispārēju saslimšanu izpausme vai plaksta pacēlājmuskuļa saites novecošana.

plaksta ists noslidejums    pacelejmuskula saites novecosana

Plaksta stāvokļa izmaiņas, kad plaksts sāk iegriezties pret acs ābolu (entropion) un skropstas tādējādi pastāvīgi beržas pret aci radot iekaisumu un kairinājumu, kas nepadodas pretiekaisuma pilienu ārstēšanai. Vai tieši pretēji, plaksts sāk izvērsties uz āru (ektropion), kā rezultātā acs pastāvīgi asaro un iekaist, jo acs gļotāda nav pasargāta no apkārtējās vides ietekmes.

nepareiza skropstu augsana    nepareiza skropstu augsana 2 

Nepareiza skropstu augšana jeb trychiasis, kas līdzīgi kā plaksta iegriešanās rada pastāvīgu acs kairinājumu. Nepareizi augoša skropstas var regulāri izraut acu ārsta kabinetā vai labot šo problēmu ķirurģiski, piemeklējot katram gadījumam atbilstošu operācijas metodi.

skropstas

Diemžēl plakstu rajonā mēdz rasties arī dažādi audzēji. Arī cilvēka dzīvībai bīstami. Tādēļ reizēm, pēc pacientu uzskatiem nelielam veidojumam, ir nepieciešama nopietna operācija ar plašu rekonstrukciju.

audzeji    audzeji 2

Oculoplastiskā operācija ir nepieciešama arī pacientiem pēc sejas nerva paralīzes. Šādā gadījumā operācija nepieciešama gan lai saglabātu aci , jo acs nespēj aizvērties,  gan kosmētiskos nolūkos.

sejas nerva paralize    sejas nerva paralize 2

Acs orgāna izņemšanas operācijas ar implantu ievietošanu izņemtās acs dobumā parasti veic oculoplastiskais ķirurgs.

Arī dažādas asaru ceļu pataloģijas un acs orbītas saslimšanas ietilpst oculoplastiskā ķirurga kompetencē, kas ir specializējies tieši uz šāda veida ķirurģiju.

Kā notiek plakstu plastiskā operācija?
Parasti šī operācija ir ambulatora. Tas nozīmē, ka pacients atnāk uz operāciju un uzreiz pēc tās vai pēc dažām stundām dodas mājās. Atkarībā no operācijas veida, acs var būt pārklāta ar pārsēju, parasti līdz otras dienas rītam. Pacients pirms operācijas reizēm saņem arī nomierinošus medikamentus. Tādēļ pacients nedrīkst doties mājās uzreiz pēc operācijas ar savu auto un, it īpaši, ja otra acs redz slikti, tad vajadzētu sarunāt cilvēku, kas var pavadīt jūs līdz mājām.

Parasti šīs operācijas norit vietējā anestēzijā. Tas nozīmē, ka operējamā rajonā tieši zem ādas tiek injicēts atsāpinošs medikaments, līdzīgi kā pie stomatologa. Pati injekcija ir nedaudz sāpīga, taču tas ir ļoti īsu mirkli. Līdz ar to, ja vien cilvēkam lokālā anestēzija vispār darbojas, tad operācija ir nesāpīga. Protams, kā pirms jebkuras procedūras, cilvēkam ir jāinformē ārsts par jebkuru savu alerģiju uz medikamentiem un vislabāk ir uzrakstīt medikamenta nosaukumu uz lapiņas jau mājās esot pirms operācijas. Ārstam ir jāzina arī par tiem medikamentiem , ko jūs lietojat ikdienā. Piemēram, asinsspiedienu pazeminošie medikamenti ir obligāti jāizdzer arī operācijas dienā, bet asins šķidrinošos medikamentus lūdzam atcelt jau 1 nedēļu pirms un dažas dienas pēc operācijas, ja vien tas nav bīstami pacienta veselībai. Ja asins šķidrinošos medikamentus atcelt nedrīkst vai pacientam ir citas ar asinsreci saistītas problēmas, tad ir ļoti jāvērtē operācijas lietderība, jo smagos gadījumos nesarecošās asinis var radīt smagas komplikācijas. Pirms vietējās anestēzijas operācijas parasti netiek lūgts veikt specifiskas analīzes, izņemot īpašus gadījumus un tas ir līdzīgi kā pirms zoba izraušanas. Vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar sirds saslimšanām pirms plašākas operācijas ir vēlams veikt kardiogrammu, lai izslēgtu sirds slimības paasinājumu šajā periodā.

Ir atsevišķas situācijas, kad operāciju ir jāveic vispārējā narkozē. Tad ir nepieciešams plašs analīžu klāsts un arī obligāti kardiogramma un plaušu rentgenogramma, kā arī ģimenes ārsta slēdziens par cilvēka vispārējo veselības stāvokli uz šo mirkli.

Operācijas ilgums atkarībā no operācijas veida var būt no dažām minūtēm līdz pat 2 stundām.

Gandrīz vienmēr šī veida operācijas tiek veiktas ar skalpeļa palīdzību nevis ar lāzeru.

Pēcoperācijas periods.
Bieži tiek uzdots jautājums, vai sāpēs pēc operācijas? Parasti sāpju nav. Var būt sūrstoša vai velkoša sajūta. Ja pacients ir jutīgāks pret sāpēm, tad pirmajā pēcoperācijas dienā var izdzert pretsāpju tableti.

Plakstu audos ir ļoti daudz asinsvadu, tādēļ pēcoperācijas periodu parasti pavada tūska un zilums. Lai šīs izpausmes būtu pēc iespējas mazākas, tiek rekomendētas aukstuma aplikācijas, minimāla fiziskā aktivitāte, sava asins spiediena kontrole šajā periodā. Būtībā ir jāizvairās no jeb kā, kas rada asinsvadu paplašināšanos un jauna ziluma rašanos jau veseļošanās laikā. Un, protams, brūcei jābūt tīrai, lai nerastos infekcija. Ja ir radies zilums, tad ir jārēķinās ar to līdz pat 2 nedēļām no tā parādīšanās mirkļa.

Atkarībā no operācijas veida un vietas, tiek uzliktas uzsūcošās vai neuzsūcošās šuves. Neuzsūcošās šuves parasti ir jānāk noņem 5-14 dienas pēc operācijas. Šuvju noņemšana ir pilnībā nesāpīga procedūra. Uzsūcošās šuves pazudīs pašas 14-30 dienu laikā, tomēr uzsūcoties tās var radīt kairinājumu rētas rajonā, tādēļ tās tiek liktas vietās, kas kosmētiski netraucēs vai ļoti mazu griezumu vietās un, parasti, dziļajos audos, kur tās vairs nevarēs izņemt.

Pēcoperācijas rētu ilgums ir ļoti individuāls. Tās var būt redzamas no pāris nedēļām līdz pat 6 mēnešiem. Kamēr rēta ir dzīšanas stadijā, tā ir jāsargā no sauļošanās, citādi pigmentācija var būt ļoti izteikta un saglabāties ilgstoši. Ja ir raksturīgas keloīdās rētas, tad ir ļoti jāapsver kosmētiskās operācijas nepieciešamība.