Latvijas Amerikas acu centrs pacientu pieņemšanās izmanto Somijas uzņēmuma Icare Finland tonometrus. Tās ir specializētas ierīces intraokulārā (IOS) jeb acs iekšējā spiediena mērīšanai.

Klīnikas darbā izmantotie tonometri ir jaunākās paaudzes iekārtas ar unikālu "atsitiena" tehnoloģiju, kas padara IOS mērījumus ātrus, nesāpīgus un precīzus.

Kāpēc nepieciešama acu iekšējā spiediena kontrole?
Bieži vien pacienti uz jautājumu par acs spiediena mērījumu atrunājas, ka ar asinsspiedienu viss ir kārtībā. Šie ir divi pavisam atšķirīgi mērījumi, kuru rādītāji nebūt nenozīmē vienu un otru lietu ietverošas pazīmes. Regulāri kontrolēts asinsspiediens ļauj izvairīties no dažādām vispārējām saslimšanām, infarkta, insulta, taču acu iekšējā spiediena mērījumus ļauj laikus atklāt un novērst redzes problēmas un acu saslimšanas, kurām var būt neatgriezeniskas redzes zuduma sekas.

Kas ir acs iekšējais jeb intraokulārias (IOS) spiediens?
Acī nepārtraukti notiek caurspīdīga šķidruma cirkulācija. Šķidrumu, kas apskalo un baro acs struktūras, kurās nav asinsvadu, kā arī aizvada vielmaiņas galaproduktus ražo speciāls dziedzeris - ciliārķermenis. Audos starp radzeni un cīpsleni ir drenāžas zona, pa kuru šis šķidrums tiek novadīts atpakaļ asins cirkulācijas sistēmā. Spiediens acī ir atkarīgs no saražotā un aizvadītā šķidruma apjoma. Ja tā ir par daudz vai šķidrums neaizplūst prom, spiediens paaugstinās. Acs drenāžas sistēmas aizsprostojums paugstina šķidruma radīto spiedienu, kas, savukārt, var radīt redzes nerva bojājumus. Ja tiek bojāts redzes nervs, var iestāties aklums. Paaugstināta acs spiediena gadījumā nelabvēlīgi tiek ietekmēti arī pārējie acs audi. Augstais spiediens pasliktina vielmaiņu acī. Tas spiežot uz acs lēcas saitēm, tās pavājina, līdz ar to tiek traucēta redze, skatoties dažādos attālumos, acs zīlīte kļūst mazāk kustīga.

Šķidruma pārprodukcijas iemesls var būt iedzimts, piemēram, ja kādam no asinsradiniekiem ir bijusi vai ir glaukoma. Nereti vainojama acs uzbūves īpatnība, kad tās priekšējās kameras kakts ir sašaurināts vai aizvērts, un tāpēc šķidrums nevar brīvi plūst.

Acs šķidruma pārmērīgu ražošanu var veicināt paaugstināts asinsspiediens, aterosklerotiskas pārmaiņas asinsvados, cukura diabēts, vairogdziedzera un citas endokrīnās slimības, kas ietekmē asinsriti, kā arī dažādu medikamentu ilgstoša lietošana. Paaugstināts spiediens mēdz rasties pēc traumas, kad tiek kavēta acs iekšējā šķidruma attece, ir pārciests iekaisums vai operācija. Reizēm augstu spiedienu atklāj pacientiem, kuriem asaro acis. Biežāk pacientiem tiek novērots paaugstināts acu spiediens, taču spiediens acī var būt arī zems. Abos gadījumos acu spiediena izmaiņas ir vienlīdz nelabvēlīgas un var apdraudēt redzes kvalitāti.

Ja ciliārķermenis ražo par maz šķidruma un spiediens ir zems, tiek traucēta acs barošana. Tas var liecināt par nopietniem acs struktūras bojājumiem, piemēram, tīklenes plīsumu un atslāņošanos, kas draud ar būtisku redzes pasliktināšanos vai pat aklumu. Uzmanība acu iekšējā spiediena mērījumam jāvērš arī pēc acu traumām un iekaisumiem, kuros iesaistīts šķidrumu producējošais ciliārķermenis. Ja tas kļūst mazāk aktīvs un nepietiekami ražo šķidrumu, var veidoties acs hipotonija un tīklene var atslāņoties.

Reizēm spiediens pazeminās pēc acu operācijas. Tas nozīmē, ka brūce kādā tās vietā nav pietiekami labi noslēgusies, tāpēc ir nepieciešama kontrole [pie ārsta ķirurga, kurš šo problēmu var pamanīt un novērst.

Acu spiediena mērītāji, kurus izmantojam klīnikas darbā un iznomājam pacientiem mērījumu veikšanai mājas apstākļos:

 

Icare TA01i

IcareTA01i

Ātrs un viegls intraokulārā spiediena mērījums bez anestēzijas un/vai gaisa. Icare TA01i tonometrs izmanto precīzu mērīšanas principu – tiek izmantota sīka zonde momentānam, bet maigam kontaktam ar radzeni. Process ir ātrs un nesāpīgs, bieži pacientam to pat nemanot un neizraisot korneālo refleksu, tāpēc nav nepieciešama lokālas anestēzijas pielietošana. Šī ierīce ne tikai padara IOP mērīšanu patīkamāku visiem pacientiem, bet arī būtiski uzlabo IOP mērīšanu komplicētos gadījumos (piem., pediatriskie pacienti, pacienti ar demenci, invalīdi).

Ērtā lietošana un dinamiskā pacientu plūsma, ko nodrošina Icare tonometrs, padara šo ierīci par svarīgu instrumentu ne tikai oftalmologiem, bet arī ģimenes ārstiem, pacientiem mājas aprūpē, veterinārajās klīnikās, aptiekās un citur.

 

Icare PRO   

IcarePRO

Icare Pro tonometrā iebūvētais slīpuma sensors atļauj mērīt intraokulāro spiedienu guļošiem pacientiem. Tam ir pilnveidots mērījumu algoritms ar lielāku precizitāti. Mērīja izdarīšanas process pacientiem ir patīkamāks, nekā mērot ar citiem tanometriem: nav nepieciešama anestēzija; nav nepatīkamais izbīlis no gaisa pūtiena; samazināta reflektora spiediena paaugstināšanās.

Šis tanometrs ir efektīvi pielietojams arī citās medicīnas nozarēs, kas ļauj nepalaist garām nopietnus simptomus. Šo ierīci var izmantot strādājot gan ar maziem bērniem un zīdaiņiem, gan ar invalīdiem, gan ar guļošiem pacientiem, gan ar mīkstajām kontaktlēcām, konjunktivīta gadījumos, kā arī pēc acu operācijām un blefarospazmas gadījumā.

 

Icare HOME

IcareHOME

Icare HOME modelis ir paredzēts intraokulārā spiediena mērīšanai mājas apstākļos. 

Glaukomas pacientiem nepieciešama pastāvīga intraokulārā spiediena novērošana, bet katru dienu doties pie acu ārsta nav iespējams, tāpēc Icare ir radījis šo lielisko produktu, ar kuru pacienti paši var mērīt sev intraokulāro spiedienu ikdienas apstākļos un vienmēr būt pārliecināti par savu acu veselību. Icare HOME tonometrs neuzrāda konkrētus skaitļus, bet automātiski nosūta mērījumu rezultātus acu ārstam, tādējādi ārsts regulāri iegūst precīzus datus, kas sekmē terapijas norisi. 

 

Pacientu ērtībai un precīzu mērījumu veikšanai, kas ir pamats piemērotu medikamentu izvēlei, "Latvijas Amerikas acu centrs" piedāvā acu spiediena mērītāja ICARE Home nomu. Mājas apstākļos veiktie mērījumi ir visprecīzākie, jo var tikt veikti uzreiz pēc pamošanās, pirms naktsmiera, pirms un pēc medikamenta lietošanas vai pēc ārsta rekomendētiem dienas laikiem.

Priekšrocības ierīces izmantošanai mājas apstākļos:

- tiek ietaupīts pacienta laiks, jo nav jāpavada vairākas dienas klīnikā, lai veiktu regulāras acu spiediena pārbaudes precīzai medikamenta piemeklēšanai – nepieciešamas 3 pārbaudes dienas laikā;

- visprecīzāko mērījumu iegūšanas iespēja - piemēram, lai veiktu rīta mērījumu pacients pavada zināmu laiku ceļā nokļūšanai uz klīniku, šajā laikā acs vide jau ir izmainījusies, veicot mērījumu uzreiz pēc pamošanās, tas parāda precīzu acs stāvokli noteiktos apstākļos;

- acu spiediena precīzu kontroli var veikt ārsta noteiktajos dienas laikos un jums ērtā vietā – mājās, ceļā, darbā, jo ierīce ir neliela, ērti pārnēsājama.

Latvijas Amerikas acu centrs ir arī oficiālais Icare Finland tonometru izplatītājs Latvijā. Par iekārtu iegādi vai nomu vairāk šeit.

 

 

 

 

Icare Pro tonometrā iebūvētais slīpuma sensors atļauj mērīt intraokulāro spiedienu guļošiem pacientiem. Tam ir pilnveidots mērījumu algoritms ar lielāku precizitāti. Mērīja izdarīšanas process pacientiem ir patīkamāks, nekā mērot ar citiem tanometriem: nav nepieciešama anestēzija; nav nepatīkamais izbīlis no gaisa pūtiena; samazināta reflektora spiediena paaugstināšanās.

Šis tanometrs ir efektīvi pielietojams arī citās medicīnas nozarēs, kas ļauj nepalaist garām nopietnus simptomus. Šo ierīci var izmantot strādājot gan ar maziem bērniem un zīdaiņiem, gan ar invalīdiem, gan ar guļošiem pacientiem, gan ar mīkstajām kontaktlēcām, konjunktivīta gadījumos, kā arī pēc acu operācijām un blefarospazmas gadījumā.