Kas ir glaukoma?
Glaukoma ir progresējoša acs saslimšana, kas rada izmaiņas redzes nervā, ar sekojošām izmaiņām redzes laukā. Visbiežākais slimības simptoms ir paaugstināts acu spiediens.

Glaukoma ir viens no galvenajiem akluma cēloņiem. Šī slimība visbiežāk novērojama pacientiem pēc 35 gadu vecuma robežas. Tomēr savlaicīgi atklāta, glaukomas izraisītā redzes zaudēšana gandrīz vienmēr ir novēršama.

glaukoma

Glaukomas radītās izmaiņas redzes laukā

 

Skatoties uz kādu priekšmetu, redzes nervs tā attēlu no tīklenes pārnes uz smadzenēm, šis nervs darbojas līdzīgi elektriskajam kabelim. Tas sastāv no miljoniem nervu šķiedru, un katra no tām ir atšķirīgas informācijas nesēja, bet visas kopā tās nodrošina perifēro jeb sānu redzi, kā arī, lasīšanai nepieciešamo, centrālo redzi. Glaukoma izraisa šo šķiedru bojājumus, sākumā dažādās redzes lauka daļās radot "tumšus" plankumus. Ļoti reti cilvēki šos tumšos laukumus pamana redzes laukuma sānu malās. Tas ilgst tik ilgi, kamēr redzes nervā rodas nopietni bojājumi. Ja bojāts viss redzes nervs, akluma iestāšanās ir nenovēršama. Tomēr, ja glaukoma ir atklāta un ārstēta savlaicīgi, šāda parādība notiek reti.

Tātad - redzes nerva bojājumu un glaukomas izraisītā redzes zuduma novēršanas ķīla ir savlaicīga acu pārbaude, slimības diagnosticēšana un ārstēšana. To veic ārsts - oftalmologs.

Kādi ir glaukomas cēloņi un simptomi?
Acī nepārtraukti notiek caurspīdīga šķidruma cirkulācija. šo šķidrumu ražo speciāls dziedzeris - ciliārķermenis. Audos starp radzeni un cīpsleni ir drenāžas zona, pa kuru šis šķidrums tiek novadīts atpakaļ asins cirkulācijas sistēmā. Ja acs drenāžas sistēma tiek aizsprostota, paaugstinās šķidruma radītais spiediens, kas, savukārt, var radīt redzes nerva bojājumus.

Sastopami pavisam četri šo drenāžas cauruļu aizsprostošanās veidi:

  • visbiežāk defekti rodas, acij novecojot un drenāžas caurulēm sašaurinoties. Sašaurināšanās iemesls ir dažādu nogulšņu uzkrāšanās gadu laikā. Šī nepilnīgā caurlaidība veicina pakāpenisku acs iekšējā spiediena celšanos, ko sauc par hronisku vaļējā kakta glaukomu, jo tā attīstās pakāpeniski gadu gaitā. Lielākajai daļai pacientu sastopams tieši šis glaukomas veids. Hroniskā vaļējā kakta glaukoma redzi "nozog tik klusi", ka pacients to pat nepamana, līdz kamēr redzes nervā jau notikušas nopietnas izmaiņas. Tā kā šī procesa laikā neparādās redzes zuduma simptomi, periodiskas acu pārbaudes ir visdrošākais akluma novēršanas veids.
  • drenāžas caurules var būt nepareizi veidotas. Tā ir iedzimtā glaukoma, kas raksturojas ar iedzimtiem drenāžas sistēmas defektiem. Tā kā zīdaiņa acs ābola sieniņas ir daudz elastīgākas nekā pieauguša cilvēka acīs, tad paaugstināta iekšējā acs spiediena rezultātā zīdaiņa acs palielinās. Acs priekšējā daļa - radzene var kļūt neskaidra kā aizsvīdis automašīnas priekšējais stikls. Zīdainis var būt jūtīgs pret gaismas kairinājumu, viņam var stipri asarot acis. Šādas parādības gan ir reti sastopamas, tomēr šādu simptomu gadījumā nekavējoties jādodas pie acu ārsta.
  • iedomāsimies, ka netālu no notekcaurules atvēruma ūdenī peld papīra lapa, līdz tā ar ūdeni nokļūst virs atvēruma un nosprosto to. neļaujot ūdenim aizplūst. Acī ar papīra lapu varētu salīdzināt varavīksneni, kas var spiesties pret drenāžas sistēmu un to aizsprostot. Šķidrums tiek aizspiests atpakaļ, un tā spiediens acī strauji palielinās. Šo parādību sauc par akūto aizvērtā kakla glaukomu. Aizmiglots attēls, asas sāpes acī vai ap to, varavīksnes krāsas ap gaismas avotiem, slikta dūša - tie ir simptomi, pēc kuru parādīšanās pacientam nekavējoties jāgriežas pie acu ārsta. Ja šos simptomus nekavējoties nenovērš, aklums var iestāties vienas vai divu dienu laikā.
  • acs drenāžas sistēmas aizsprostošanās cēloņi var būt arī traumas, daži medikamenti, asiņošanas, drudzis, kā arī iekaisumi, kas palielina acs iekšējo spiedienu un izraisa sekundāro glaukomu.

glaukoma1

Traucēta šķidruma attece un paaugstināts iekšējais acs spiediens

 

Kā notiek glaukomas diagnozes noteikšana?

Acu apskates laikā acu ārsts izmēra acs spiedienu, kas ir glaukomas noteikšanas procesa viena no sastāvdaļām. Redzes nerva apskatei acu ārsts izmanto instrumentu, ko sauc par oftalmoskopu. Tiek pārbaudīta arī sānu redze, kā arī veikti citi nepieciešamie izmeklējumi.
Dažreiz pacientam acs iekšējais spiediens ir augstāks par normālo, bet citu glaukomas simptomu nav. Ir sastopami pacienti, kuriem augsts acs spiediens neizraisa redzes zudumu.
Glaukomu veicinoši faktori var būt arī iedzimtība, tādas saslimšanas kā diabēts, artēriju pārkaļķošanās.
Ņemot vērā visus šos faktorus, acu ārsts nolemj, vai pacientam ir nepieciešama tūlītēja ārstēšana, vai arī pacients būtu ņemams uzskaitē sakarā ar aizdomām par glaukomu.

Kādi ir glaukomas ārstēšanas veidi?
Glaukomas ārstēšanai un novērošanai parasti izraksta acu pilienus, kas lietojami 2-4 reizes dienā, šie medikamenti pazemina acs spiedienu, vai nu palīdzot šķidrumam uzsūkties, vai samazinot acī ieplūstošā šķidruma daudzumu. Lai gūtu labus rezultātus, medikamentus jālieto regulāri un nepārtraukti.

Jebkura veida glaukomas pacientiem nepieciešamas periodiskas acu pārbaudes. Dažreiz glaukoma progresē vai arī stāvoklis uzlabojas, pacientam par to nemaz nezinot. Sekojot izmaiņām glaukomas attīstībā, savlaicīgi iespējama medikamentu maiņa. Glaukomas radītie bojājumi vairs nav labojami, taču acu pilieni, kapsulas, kā arī operācija novērš tālāku bojājumu iespējas un saglabā redzi. Dažkārt ārstēšanas kurss var izsaukt nevēlamas blakus parādības. Daži acu pilieni ir kodīgi, acs kļūst sarkana, zāļu lietošana reizēm izsauc galvassāpes. Lai gan reti, tomēr daži acu pilieni ietekmē pulsa biežumu un sirdsdarbību, kā arī elpošanu. Parādoties šādiem simptomiem, nekavējoties informējiet savu acu ārstu.

Glaukoma un pacients.
Glaukomu ar medikamentiem var ārstēt tikai tad, ja pacients ievēro acu ārsta norādījumus. Ārstēšanas komanda esat Jūs un Jūsu acu ārsts. Medikamentu lietošanu nedrīkst pārtraukt bez acu ārsta piekrišanas. Griežoties pie citiem ārstiem, informējiet tos par medikamentiem, kādus lietojiet.

Atcerieties, tā ir Jūsu redze un Jums par to jārūpējas!

Ja Jūs slikti panesat medikamentus, vai arī tie acs spiedienu nepazemina, nepieciešama operācija. Dažreiz pietiek ar lāzera procedūru, bet dažreiz ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, lai izveidotu nepieciešamo drenāžas kanālu. Tomēr šādos gadījumos ieteiktā operācija ir daudz drošāks un efektīvāks līdzeklis redzes saglabāšanai, nekā atstāt iespēju glaukomai attīstīties un neatgriezeniski sabojāt redzes nervu.
Redzes zudums ir novēršams. Ja esat sasnieguši vai pārsnieguši 40 gadu vecuma robežu, uz glaukomas pārbaudi pie acu ārsta būtu jādodas vismaz vienu reizi gadā.