Ikviens no mums vēlas apkārtējo pasauli skatīt skaidri un niansēti, izbaudot to dzīves kvalitāti, ko sniedz laba redze. Bieži vien, lai to nodrošinātu, izvēle ir kontaktlēcu valkāšana. Kontaktlēcu pirmsākumi saistāmi jau ar 16.gadsimtu, kad Leonardo Da Vinči ieskicēja savu ideju neskaidras redzes korekcijas veidam. Pirmās kontaktlēcas gan tika izgatavotas krietni vēlāk – tikai pēc 300 gadiem. Tās bija izgatavotas no stikla, kas nebija ērts un drošs materiāls.

Mūsdienās vairāk kā 125 miljoni cilvēku visā pasaulē nemaz nevar iedomāties savu ikdienu bez kontaktlēcām. Lai kontaklēcu valkāšana būtu droša, ir jāizprot un jāievēro to lietošanas noteikumi.

1. noteikums – pareiza kontaktlēcu kopšana, uzglabāšana, ielikšana, izņemšana – atkarībā no kontaktlēcu veida, šie noteiktumi var atšķirties, taču, pirmo reizi iegādājoties nepieciešamās kontaklēcas, klientam vienmēr tie tiek izskaidroti. Pēc kontaklēcu izņemšanas no iepakojuma tās vienmēr jāglabā tikai kontaklēcu konteinerī, turklāt ievērojot katras acs lēcai paredzēto vietu. Pēc katras lietošanas reizes kontaktlēcas mehāniski jānotīra un jānoskalo ar kontaklēcas dezinficējošu glabāšanas šķīdumu, tad jāievieto konteinerī līdz nākošai lietošanas reizei. Kontaktlēcu uzglabāšanas konteineris vienmēr ir jātīra un jāskalo ar dezinficējošo kontaklēcu glabāšanas šķīdumu. Konteinera šķīdums ir regulāri jāmaina. Kontaktlēcu dezinfekcijas šķīduma mērķis ir samazināt mikrobu koncentrāciju uz lēcas līdz iespējamam minimumam. Obligāti jāievēro gan kontaktlēcu, gan šķīduma lietošanas termiņi un glabāšanas noteikumi, piemēram, tos nedrīkst atstāt saulē. Saule un siltums rada labvēlīgus apstākļus baktēriju vairošanai, tādā veidā palielinot infekcijas attīstības risku acī. Tīrot, ieliekot un izņemot kontaklēcas, jāievēro personīgā higiēna – pirms darbošanās ar kontaktlēcām ļoti rūpīgi jānomazgā rokas. Šo noteikumu ievērošanas mērķis ir samazināt acs infekcijas attīstības risku.

2. noteikums – pareiza kontaktlēcu nesāšana. Jāievēro kontaktlēcu lietošanas režīms. Katrai kontaktlēcai atkarībā no tās materiāla un biezuma (nosaka dioptrijas) ir sava gaisa caurlaidība. Savukārt, ja KL tiek nēsātas ilgāk kā noteikts, radzenes apgāde ar skābekli samazinās un rodas radzenes tūska (redze miglojas, ko var arī nepamanīt), kas ilgstošos apstākļos rada radzenes neovaskularizāciju jeb jaunveidotu asinsvadu veidošanos, ieaugšanu radzenes perifērijā. Tāpēc ar KL nedrīkst gulēt, jo miegā arī dabiski bez KL, radzenes apgāde ar skābekli jau ir samazināta. Jāievēro KL lietošanas ilgums. Ieliekot KL acī, tā tiek uztverta kā svešķermenis, kad no asarām pie tās pielīp olbaltumi, tā kļūst biosaderīga cilvēka acij, bet jo ilgāku periodu KL tiek lietota, jo vairāk veidojas šie nosēdumi (arī tauki, putekļi utt.), kā rezultātā samazinās KL gaisa caurlaidība (samazinās radzenes apgāde ar gaisu), lēca mazāk uzsūc ūdeni un līdz ar to kļūst mazāk dzidra (sāk migloties redze). Ar laiku olbaltumi uz lēcas denaturējas (sadalās) un lēca tiek uztverta atkal kā svešķermenis – tā sāk traucēt un rada diskomfortu.

3.noteikums – rūpes par acu veselību. KL domātas veselām acīm. Skābekļa piegādi radzenei (apmēram 21% dienas laikā) nodrošina asaru plēvīte, bet KL sadala asaru plēvīti un izjauc tās normālo struktūru, tā kļūst plānāka, ātri žūst, savukārt sausa radzenes virsma un lēca rada diskomforta sajūtu un sausa mīkstā KL samazina gaisa piegādi radzenei, jo aizsprostojas tajā esošās poras ar jau iepriekš pieminētajiem olbaltumiem. Līdz ar to ir laicīgi jārūpējas par acs mitrināšanu, lietojot mākslīgās asaras vairākas reizes dienā (ja KL atrodas acī, jālieto mākslīgās asaras, kas paredzētas izmantošanai tieši KL lietošanas laikā, lai izvairītos no nosēdumu veidošanās uz KL, pēc KL izņemšanas vēlams lietot kādu no reepitelializējošiem geliem vai ziedēm, kas sadziedē radzenē radušās mikrotraumiņas, kuras izveidojas KL ieliekot un izņemot no acs). Tātad, KL nēsātāji ietilpst sausās acs sindroma riska grupā, protams, ja ir vēl risku pastiprinoši apstākļi vai saslimšanas, kas veicina sausās acs sindroma attīstību (sauss gaiss telpās, kondicionieri, darbs ar datoru, vairogdziedzera saslimšanas u.c.) sausās acs veidošanās ir neizbēgama, tāpēc ir svarīgi to mitrināt. Ļoti izteikta sausā acs sindroma un KL lietošanas rezultātā var rasties radzenes epiteliopātija – jeb radzenes virspusējā epitēlija mazi defekti, kas krāsojas ar speciālu krāsvielu fluorescīnu. Šādos gadījumos parasti ir izteikti sausā acs sindroma simptomi un var būt arī izteikta graušanas sajūta, asarošana, kas reizēm ir atkarīga no pacienta individuālās jutības. Šādos gadījumos jāpārtrauc KL lietošana, lai izvairītos no infekcijas pievienošanās. Tātad, KL nēsātājiem ar izteiktiem sausās acs sindroma simptomiem (grauša, svešķermeņa sajūta, izteikta smilšu sajūta, diskomforta sajūta, asarošanā saulē, vējā, pastiprināta acu mirkšķināšana, arī acs apsārtums) ir jādodas pie acu ārsta. Ar KL nedrīkst gulēt arī tāpēc, ka miega laikā plaksta spiediena rezultātā KL tiek ciešāk piespiesta pie radzenes, bieži pie tās pielīpot, un šādos gadījumos radzenes stāvoklis pasliktinās vēl vairāk (kļūst izteikti sausa, veidojas epitelioātija, vai sliktākos gadījumos keratīts jeb radzenes iekaisums). Arī nakts lēcu (nakts laikā speciālu KL lietošans rezultātā mainās radzenes izliekums un dienas laikā redzes korekcijas līdzekļu lietošana nav nepieciešama) lietošanas galvenais priekšnoteikums ir veselas acis ar labu asaru plēvīti. Plakstiņiem slīdod pāri KL malām (acis mirkšķinot) plakstiņu konjunktīva tiek kairināta un rada hronisku plakstu konjunktīvas kairinājumu un iekaisumu, kas izpaužas ar plakstu gļotādas hiperēmiju (apsārtumu), folikulāru reakciju (nelīdzenu gļotādas virsmu), kas var radīt graušanas sajūtu. Šo iemeslu dēļ būtu jaizvairās pārmērīgi ilgi nēsāt KL un biežāk atpūtināt acis no KL, piemēram, brīvdienās, ja esat patstāvīgs KL nēsātājs. Nepatīkamu simptomu saasināšanās gadījumā vienmēr jādodas pie acu ārstu, bet kontrole pie acu ārsta KL nesātājam bez sūdzībām vēlama 1-2 x gadā.

4. noteikums – ar KL kategoriski aizliegts: Peldēties ūdenstilpnēs (baseini, ezeri, upes, jūras, okeāni). Ūdenstilpnēs dzīvo daudz bīstamu mikroorganismu (piemēram, pseudomona aeruginosa, acanthaomeba), kas ar ūdens šļaktīm iekļūst acī, aiz KL, kur parasti uzkavējas, jo KL dēļ aci nomirkšķinot asaru plēvīte pilnībā neatjaunojas un ja KL izņemšanas, likšanas, rezultātā ir radušās mazas mikrotraumiņas, kas parasti ir, tad ir gan vieta, gan laiks, kur attīstīties infekcijai. Sporta aktivitātes pludmalē. Pirmkārt, smilšu graudiņiem iekļūstot acīs un aiz KL, tie rada radzenes eroziju (virspusējā radzenes slāņa jeb epitēlija defektu), otrkārt, smiltīs atrodas daudz mikroorganismu, arī sēnītes (fungi), kas ir ļoti bīstamas acs infekcijas attīstīšanās gadījumā. Tāpat nav vēlams veikt tīrīšanas darbus pagrabos, tualetēs un citās vietās, kur potenciāli varētu atrasties sēnītes un citi bīstami mikroorganismi.

Ja acī ir attīstījusies bakteriāla infekcija, tā ir ļoti nepatīkama (acs grauž, sāp, asaro, miglojas, ir apsārtusi, var būt izdalījumi), bet parasti, salīdzinoši viegli, ar antibakteriāliem medikamentiem padodas ārstēšanai. Piemēram, tā saucamais KL keratīts, kas raksturojas ar radzenes punktveida iekaisīgiem infiltrātiem. Ja keratīts nav ārstēts laicīgi, var attīstīties dziļāks radzenes defekts pat radzenes čūla.Ja acī attīstījusies sēnīšu infekcija, acs ir relatīvi mierīgāka (grauž, asaro, bet bieži vien mazāk ir apsārtusi un nesāp). Sēnīšu keratīti grūti padodas ārstēšanai. Bieži vien ir grūtības biomikroskopiski atdiferencēt bakteriālu keratītu no sēnīšu keratīta un šajos gadījumos palīdz bakterioloģiska parauga izmeklēšana, kas paņemts no konjunktīvas maisa vai radzenes. Ja ir aizdomas par sēnīšu keratītu anamnestiski un biomikroskopiski uzreiz tiek uzsākta empīriska pretsēnīšu terapija lokāli pilienos un/vai intravenozi, smagākos gadījumos nepieciešama ārstēšana stacionārā. Smagos gadījumos attīstoties infekcijai var tikt pielietotas pretsēnīšu medikamentu intrastromālas (radzenes dziļākajos slāņos) infiltrācijas jeb medikamenta ievadīšanas, terapeitiska keratoplastika jeb radzenes bojātā fragmenta izgriešana un aizvietošana ar donora radzeni, ja process ir aizgājis pārāk tālu un nelīdz nekas no iepriekš minētā, veic plašāku ķirurģisku iejaukšanos.

Kontaktlēcas kategoriski aizliegts lietot, ja acis ir iekaisušas.

Atsevišķos acs saslimšanas gadījumos ārsta uzraudzībā KL tiek lietotas terapeitiskos nolūkos.

Būsim piesardzīgi!