Grūtniecība ir īpašs periods sievietes dzīvē. Orgāni adaptējas jauniem apstākļiem un funkcionē savādāk. Acis nav izņēmums. Agrāk acu ārsti visai bieži nozīmēja ķeizergrieziena operāciju sliktas redzes un acs saslimšanu dēļ, taču zinātniski pierādījies, ka tikai retos gadījumos sievietes pašas nevar dzemdēt acu slimību dēļ.

Mūsdienās, stingru rekomendāciju izmeklēt acu stāvokli visām sievietēm grūtniecības laikā nepastāv. Tomēr oftalmologs ir jāapmeklē visām gaidībās esošām sievietēm, īpaši, ja ir redzes traucējumi, piemēram, tuvredzība, kā arī bijušas acu traumas, saslimšanas vai acu operācijas.

Viens no izplatītākajiem iemesliem, kāpēc redzes problēmu dēļ agrāk nozīmēja ķeizargrieziena operāciju, ir tīklenes saslimšanas. Dzemdību laikā bērniņa izspiešanas brīdī ir liels muskuļu sasprindzinājums, kas rada spiedienu arī acīs. Liela piepūle un spiediens uz tīkleni var ietekmēt tās stāvokli un radīt lielākus bojājumus, ja ir bijusi kāda iepriekšēja tīklenes saslimšana.

Tāpēc neatkarīgi no tā, vai sieviete ikdienā nēsā brilles vai arī iztiek bez tām, ikvienai grūtniecei pirms dzemdībām tīklenes stāvokli būtu vēlams pārbaudīt. Tā kā acu un redzes pārbaudes process nekādus riskus topošajai māmiņai vai mazulim nerada, to var izdarīt jau pirmajā grūtniecības trimestrī. Ja vizītes laikā acu ārsts pamana izmaiņas tīklenē, grūtniecei vēl ir pietiekami ilgs laiks līdz dzemdībām, lai tās savlaicīgi novērstu un, ļoti iespējams, dzemdības varētu noritēt dabiski. Paaugstināta riska grupā ir sievietes ar augstas pakāpes tuvredzību, kurai raksturīgi dažādi deģeneratīvi procesi tīklenē un asinsvadu traktā; grūtnieces ar cukura diabētu, autoimūnām saslimšanām, paaugstinātu arteriālo spiedienu, toksikozi.

Ja acu ārsts vizītes laikā būs konstatējis tīklenes bojājumu, pacientei var tikt veikta tīklenes lāzerfotokoagulācija, ar kuras palīdzību bojājuma vieta tiek ierobežota, tīklenes audi nostiprināti.

Acis ir ieteicams pārbaudīt arī pēc dzemdībām, lai novērtētu, vai dzemdību laikā tīklenē nav izveidojušies plīsumi. Ja izmaiņas tīklenē ir bijušas jau pirms dzemdībām, acu ārstu pēc dzemdībām iesaka apmeklēt iespējami ātri, lai pārliecinātos, vai tīklenes bojājums nav progresējis un nav nepieciešama tūlītēja terapija.

Kas ir tīklene?
Tīklene ir iekšējais acs ābola apvalks. Tā sastāv no neironiem kas, uztverot gaismas kairinājumu, kas mums ļauj redzēt. Ja tīklenē ir radies plīsums, tā var sākt atslāņoties, kā rezultātā pasliktinās vai pat zūd redze.

Ja laikus diagnosticē tīklenes plīsumu, to var norobežot ar lāzera palīdzību, tā novēršot tīklenes atslāņošanos. Par tīklenes plīsumu var liecināt pēkšņi gaismas zibšņi, mušiņas vai plankumi redzes laukā. Ja atslāņošanās jau ir notikusi, lāzeru izmantot vairs nevar - nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Tādēļ īpaši svarīgi ir tīklenes plīsumu konstatēt pēc iespējas ātrāk. Tīklenes atslāņošanās ir sastopama vienam no 10 000 cilvēku. Šī ir nopietna acu slimība, kas sastopama jebkurā vecumā, jaunās māmiņas ar to sastopas ārkārtīgi reti. Atslāņota tīklenes daļa nevar normāli funkcionēt, tādēļ parādās strauja redzes pazemināšanās, “melna aizkara” sajūta. Ja tīklenes atslāņošanās ir notikusi, nepieciešama ķirurģiskā ārstēšana.

Vai redze grūtniecības laikā var mainīties?
Grūtniecības laikā redzes asums var nedaudz svārstīties hormonālo izmaiņu dēļ. Pēc dzemdībām šīs sūdzības parasti pāriet.

Problēma, ar kuru var saskarties sieviete grūtniecības laikā ir izteikts sausās acs sindroms, kas arī veidojas hormonālo izmaiņu rezultātā. Grūtniecības periodā mainās arī asaru sastāvs, tāpēc parasti iesaka lietot kvalitatīvu mākslīgo asaru šķīdumu.