Kas jāzina, lai tavas saulesbrilles kalpotu ne tikai izskatam, bet arī aizsardzībai.

Kādi piesardzības pasākumi acu aizsardzībai jāievēro, veroties tiešos saules staros?
Saulainā laikā, uzturoties ārpus telpām, ieteicams lietot saulesbrilles vai cepures, kuras pasargā acis no tiešiem saules stariem. Galvenokārt, ir jāizvairās no tiešas skatīšanās uz sauli vai citu spožu gaismas avotu. Tas attiecas arī uz saules aptumsuma vērošanu, jo šajā brīdī acs zīlīte ir paplašinājusies un acī ienāk vairāk UV starojuma nekā parasti gaišā laikā. UV starojums var radīt paliekošus bojājumus tīklenē, kas ir gaismu uztverošā acs daļa. Spilgtas un spožas gaismas apstākļos mēs apzināti vai neapzināti novēršam skatu no gaismas avota, šajā brīdī arī acs veic aizsargāšanas funkciju – sašaurina acs zīlīti.

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties saulesbrilles?
Izvēloties saulesbrilles, parasti lielāku uzmanību pievēršam to dizainam, lēcu tonējumam – brūnas vai pelēkas nokrāsas lēcu tonim, taču, lai izvēlētos piemērotākās, būtu jāņem vērā savs dzīves stils un ieradumi. Gandrīz visām optikas veikalos nopērkamajām brillēm ir „UV 400” aizsardzība, taču cilvēkiem, kuri bieži uzturas ūdens tuvumā, kāpj kalnos, slēpo vai vada auto, ieteicamākas ir saulesbrilles ar polarizētām lēcām. Polarizētās lēcas mazina nepatīkamo atspīdumu, kas saulainā laikā rodas no slapja asfalta, ūdens virsmas vai sniega baltuma.

Saulesbriļļu lēcu tonējumam izšķir četras pakāpes, no kurām visbiežāk ikdienā lietojam otrās un trešās pakāpes tonējuma lēcas. Ceturtās pakāpes tonējuma lēcas intensīvā tonējuma dēļ nav piemērotas auto vadīšanai, taču tās ir ieteicamas saulainā laikā, kāpjot kalnos.

Šīs pakāpes tonējums ir piemērots cilvēkiem ar izteiktu jūtību pret gaismu un tiem, kas salīdzinoši ātri apžilbst.

Saulesbrilles mēs lietojam savam komfortam, tāpēc noteikti pirms pirkuma veikšanas, uzklausiet konsultanta ieteikumus, izsakot savas vēlme un izstāstot par saviem paradumiem. Sportiskiem cilvēkiem ērtākas un arī funkcionālākas ir vieglas saulesbrilles ar liektu dizainu, kas nosedz arī sejas sānu malas, lai no sāniem krītošā gaisma netraucētu un nežilbinātu.

Kādas ir pazīmes, ka sākušās acu veselības problēmas pēc skatīšanās spilgtā gaismā ar vai bez saulesbrillēm? Ko darīt?
Visbiežāk pēc ilgstošas skatīšanās saulē vai uz spilgtu gaismas avotu var novērot pelēku plankumu redzes laukā. Šāds efekts parasti ir novērojams pēc apžilbšanas, kas salīdzinoši īsā laikā pāriet. Ilgstoši skatoties uz saules gaismu vai spožu gaismas avotu, var rasties tā sauktā solārā retinopātija, kuras pazīmes ir samazināts redzes asums un centrāla vai paracentrāla skotoma jeb redzes lauka iztrūkums. Laika gaitā šīs izmaiņas parasti samazinās un arī sūdzības izzūd. Smagākos gadījumos tīklenes bojājums var saglabāties visu mūžu. Ja diskomforta pazīmes novērojat, noteikti vērsieties pēc palīdzības pie acu ārsta.

Labākais veids, lai sevi pasargātu no šāda veida acu un redzes bojājumiem ir izvairīties no tiešas skatīšanās uz sauli vai citu spožu gaismas avotu, jo sevišķi bīstami to darīt, ja lietojat binokli vai teleskopu. Noteikti valkājiet saulesbrilles spožas gaismas vidē!

 

sunglasses 2523803 1280