Ambliopija (slinkā acs) - pazemināta redze vienā vai abās acīs, kuru nav iespējams koriģēt ne ar brillēm, ne kontaktlēcām, un, kura nav saistīta ar strukturālām izmaiņām pašā acī.
Lai radītu redzes sajūtu, acīm un smadzenēm jāstrādā vienotā komandā. Gaismas stars ieiet acī un, ejot cauri tās optiskajai sistēmai nervu signāla veidā, "ceļo" uz smadzenēm. Ambliopija ir stāvoklis, kad redzes asums ir samazināts, jo dažādu iemeslu dēļ acs un smadzeņu sadarbība ir traucēta. Acs var izskatīties normāla, bet tā netiek nodarbināta kā nākas, jo smadzenēm ir vieglāk uztvert otras acs sūtīto informāciju, kā rezultātā sāk „slinkot" (= neattīstīties) arī ar šo actiņu saistītā smadzeņu daļa.

Biežums
Ambliopija ir visbiežākais iemesls pazeminātai redzei bērnu vecumā un biežākais iemesls sliktai redzei pieaugušajiem līdz 30 gadu vecumam, ieskaitot traumu un citu acu slimību radīto redzes problēmu ziņā. Tā skar 2-4% iedzīvotājus.

Cēloņi
Jebkurš cēlonis, kas kritiskajā redzes attīstības periodā (no dzimšanas līdz 7 gadu vecumam) traucē acij uztvert skaidru attēlu. Visbiežākie ambliopijas cēloņi ir:

  • pastāvīga vienas actiņas šķielēšana;
  • acs staru laušanas (refrakcijas) īpatnības;
  • acs caurspīdīgo struktūru apduļķojumi (piem., katarakta, radzenes rētas);
  • augšējā plakstiņa noslīdējums;
  • retāk - redzes nerva, tīklenes, CNS problēmas utt.

Ja viena acs redz skaidru attēlu, bet otra miglainu, tad smadzenes sāk "ignorēt" neskaidro attēlu, un tas var būt iemesls neatgriezeniski zemai redzei šajā acī. Pieauguša cilvēka vecumā redzi "slinkajā" acī nav iespējams koriģēt ne ar brillēm vai kontaktlēcām, ne ar refraktīvo ķirurģiju.
Diagnostika
Bērnu acu ārsts, izmeklējot redzes funkcijas abās mazuļa actiņās, izvērtējot staru laušanas īpatnības, fiksācijas stabilitāti, simetriskumu un acs strukturālās īpatnības, var jau ļoti agrā vecumā konstatēt un uzsākt laicīgu ambliopijas ārstēšanu.
Ārstēšana
Labāk redzošo actiņu aizlīmē (oklūzija) vai samiglo redzi veselajā acī ar zīlītes paplašinošu pilienu palīdzību, lai tādā veidā novērstu ambliopijas cēloni un liktu „slinkajai" actiņai papildus "skatīties". Oklūzijas ilgumu nosaka acu ārsts, un tas ir atkarīgs no bērniņa vecuma un ambliopijas pakāpes.
Kādēļ agrīna diagnostika un ārstēšana ir svarīga?
Redzes sistēmas attīstībā pirmie mazuļa dzīvības gadi ir paši svarīgākie. Pēc 8-9 gadu vecuma tā smadzeņu daļa, kas atbild par redzes uztveri, jau ir pilnībā nobriedusi. Tā vairs nevar attīstīties. Ja ambliopija nav izārstēta līdz šim vecumam, bērnam būs pazemināta redze visu mūžu. To vairs nevarēs labot ar oklūziju palīdzību, brillēm vai ķirurģiski ārstējot. Jo agrāk sākta ārstēšana, jo labāki un ātrāki rezultāti.

Ambliopijas bilde