Redzes korekcija ar lāzeru ir viens no redzes korekcijas veidiem, ar kura palīdzību pacientiem tiek dota iespēja atgriezties pie pilnvērtīgas dzīves. Lāzerkorekcija ir tehniski vissarežgītākais, taču arī visefektīvākais veids, kā uzlabot pacienta redzi – tās kvalitāte pēc lāzerkorekcijas parasti ir ievērojami augstāka, nekā nēsājot brilles vai kontaktlēcas, par kurām ne vien ir nemitīgi jārūpējas, bet arī jāsamierinās ar dažādiem ierobežojumiem, ko tās nes sev līdzi.

Atšķirībā no citām acu operācijām redzes lāzerkorekcijai praktiski nav medicīnisku indikāciju. Tā pēc būtības ir kosmētiska procedūra, kas palīdz uzlabot redzes un dzīves kvalitāti. Acu ārsts tikai nosaka, vai šāda operācija ir pacientam piemērota un kura no lāzerkorekcijas metodēm būs viņa gadījumā efektīvākā. Savukārt galīgais lēmums par to, vai veikt redzes korekciju ar lāzeru, jāpieņem pašam pacientam.

Kā notiek redzes korekcija ar lāzeru?
Pirms veikt redzes lāzerkorekciju, pacientam nepieciešams iziet kompleksu redzes sistēmas izmeklēšanu. Ja pēc veiktajiem izmeklējumiem tiek secināts, ka pacientam lāzerkorekcijas veikšana nav piemērota, kā alternatīva redzes korekcijai tiek rekomendēta intraokulāras lēcas implantācija vai arī neinvazīvās korekcijas metodes – brilles vai kontaktlēcas.

Jebkuras redzes lāzerkorekcijas darbības princips ir balstīts uz redzes refraktīvā defekta korekciju, saudzīgi un maigi izmainot radzenes formu. Operācija tiek veikta abām acīm un kopumā, ieskaitot sagatavošanās darbus, aizņem aptuveni 15 minūtes. Pati lāzera iedarbība ilgst vien dažas sekundes atkarībā no nepieciešamā lāzerkorekcijas apjoma.

Redzes korekcija ar lāzeru ir pilnībā nesāpīga. Parasti pacients procedūras laikā izjūt vien vieglus pieskārienus, brīžiem nelielu spiedienu uz acīm, kā arī var redzēt spilgtu gaismu. Atkārtota korekcija ar lāzeru nepieciešama ļoti retos gadījumos, kad prognozētais rezultāts nav pietiekošs. Tie parasti ir gadījumi, kad staru laušanas izmaiņas acī turpina progresēt, biežāk pacientiem ar augstākas pakāpes tuvredzību vai tālredzību. Tāpat lāzerkorekcijas rezultātu var ietekmēt individuālas radzenes dzīšanas īpatnības.

Redzes lāzerkorekcijas metodes
Redzes korekcijai ar lāzeru ir vairākas pamata metodes un to modifikācijas, kuru individuālo piemērotību nosaka ārsts sadarbībā ar pacientu. Populārākās redzes lāzerkorekcijas metodes ir:

LASIK
LASIK ir vissenākā klasiskā redzes lāzerkorekcijas metode, turklāt arī ekonomiski izdevīgākā. Tā ir piemērota lielākajai daļai pacientu. LASIK lāzerkorekcijas laikā ar speciāla mehāniska asmenīša jeb mikrokeratoma palīdzību radzenes priekšējā daļā tiek izveidots ļoti plāns (≈ 0.1 mm) radzenes audu atloks jeb „vāciņš”. Procedūras laikā šis „vāciņš” tiek pacelts jeb nolocīts (bet ne pilnībā noņemts) un tālāk tiek veikta radzenes atklātās virsmas apstrāde ar lāzera impulsiem jeb lāzerablācija (radzenes „slīpēšana” ar eksimerlāzeru). Pēc radzenes apstrādes „vāciņš” tiek atlocīts atpakaļ, un tā sadzīšanai nav nepieciešamas šuves – lai veicinātu ātrāku acs sadzīšanu, noteiktu laiku pēc operācijas jālieto acu pilieni un vienu dienu jānēsā speciālas aizsargājošas kontaktlēcas.

Pēc lāzerkorekcijas pacients var izjust nelielu diskomfortu – viegli dedzinošu, kairinošu sajūtu acīs, kas pēc pavisam neilga laika pāriet.

PRK (arī TRANS EPI-LASIK vai EPI-LASIK)
Šo metodi parasti rekomendē pacientiem, kuriem nav piemērota LASIK lāzerkorekcija. Iemesls – pārāk plāna radzene, lai varētu izveidot „vāciņu” un veikt pilnu redzes korekciju. Operācija norisinās divos etapos un tās laikā visas darbības tiek veiktas ar eksimerlāzeru. Pirmajā etapā ar lāzera palīdzību tiek noņemts radzenes epitēlijs, nemainot radzenes izliekumu, savukārt otrajā veic radzenes “slīpēšanu”.

Pēc redzes lāzerkorekcijas ar PRK metodi atveseļošanās periods ir ilgāks, un apmēram vienu nedēļu, kamēr ataug radzenes epitēlijs, ir jūtams zināms diskomforts. Lai epitēlija atjaunošanās noritētu ātrāk, nepieciešams valkāt speciālas aizsargājošas kontaktlēcas. Pilnīga redzes nostabilizēšanās notiek dažu mēnešu laikā.

FEMTO-LASIK
Lāzerkorekcija ar FEMTO-LASIK metodi notiek pēc līdzīga principa kā LASIK gadījumā, tikai “vāciņš” tiek veidots ar speciālu femtosekunžu lāzeri (bez asmenīša jeb mikrokeratoma). Tā ir īsa procedūra, kuras laikā radzenes stromālie audi tiek apstrādāti un atdalīti ar īsu lāzera impulsu palīdzību. Šī metode prasa lielāku finansiālo ieguldījumu, taču ir mūsdienu standartiem atbilstošāka, jo femtosekunžu lāzers spēj paveikt „vāciņa” atdalīšanu daudz precīzāk un paredzamāk.

SMILE
SMILE lāzerkorekcija ir vissaudzējošākā metode. Līdzīgi kā FEMTO-LASIK arī SMILE redzes korekcija tiek veikta, izmantojot femtosekunžu lāzeri. Metodes lielākā atšķirība ir tāda, ka tās laikā netiek atdalīts radzenes „vāciņš”. Tā vietā ar femtosekunžu lāzeru radzenē tiek izveidots līdz četriem milimetriem plats smaida formas (no metodes nosaukums „SMILE”) iegriezums jeb atvere, caur kuru pēc tam izņem ļoti precīzu un plānu radzenes stromālo audu lēcu jeb lentikulu (plēvīti).

Pēc šīs procedūras redze nostabilizējas daudz ātrāk nekā pēc LASIK vai PRK metodes, un arī dzīšanas process ir maigāks. Tāpat arī pastāv mazāks acs sausuma vai radzenes neizturīguma risks. SMILE metode ir lieliski piemērota tuvredzības un astigmātisma korekcijai.

Cik droša ir operācija ar lāzeru?
Pateicoties teju 30 gadu pieredzei un tehnoloģiju attīstībai, redzes korekcijai ar lāzeru ir ļoti augsts veiksmīga iznākuma procents. Tomēr, tāpat kā jebkurai operācijai, arī redzes korekcijai ar lāzeru iespējams komplikāciju risks. Pašas lāzerkorekcijas laikā sarežgījumi gadās ļoti reti, komplikācijas lielākoties ir saistītas ar pacientam noteiktā režīma neievērošanu. Kaut arī tās ir novēršamas, pacientiem vienmēr jāielāgo, lai sasniegtu maksimāli efektīvu korekcijas rezultātu, ir stingri jāpieturas pie ārsta dotajiem norādījumiem.

Pirmā mēneša laikā pēc redzes lāzerkorekcijas iespējami tādi nenozīmīgi blakusefekti kā graušanas sajūta acīs, paaugstināta jutība pret gaismu un redzes miglošanās. Pacientiem ar īpaši lielu tuvredzības pakāpi vai astigmātismu var būt nepieciešama neiroadaptācija – tas ir dažu mēnešu laika posms, kad smadzenes pierod pie jaunās redzes.

Kas jāievēro pirms un pēc redzes korekcijas ar lāzeru?
Katram pacientam pirms un pēc operācijas tiek sniegtas precīzas individuālas rekomendācijas gan mutiski, gan rakstiski, taču katrā redzes lāzerkorekcijas etapā ir pāris būtiski nosacījumi, kas jāievēro ikvienam.

Pirmsoperācijas izmeklēšana:
Ierodoties uz pirmsoperācijas konsultāciju pie acu ārsta vai optometrista, divas nedēļas iepriekš nedrīkst nesāt kontaktlēcas. Vizītes laikā pacientam tiek veikta gan standarta, gan arī padziļināta izmeklēšana, kas nepieciešama individuālai redzes lāzerkorekcijas programmas sastādīšanai. Šajā etapā pacientam tiek detalizēti izstāstīts gan par operācijas norisi, gan arī sniegtas rekomendācijas, kas jāievēro pēcoperācijas periodā.

Procedūras dienā:
Operācijas dienā aizliegts lietot parfimēriju, sejas un acu dekoratīvo kosmētiku. Lāzerkorekciju veic uzreiz abām acīm, izmantojot vietējo anestēziju (atsāpinošus acu pilienus). Visa procedūra abām acīm aizņem apmēram 15 minūtes, bet paša lāzera iedarbība notiek līdz 40 sekundēm (atkarībā no pielietotā korekcijas veida). Procedūras laikā ir ļoti svarīgi ievērot ārsta norādījumus un neveikt straujas kustības. Pēc lāzerkorekcijas procedūras apmēram divas stundas nepieciešams uzkavēties klīnikā, ārsta uzraudzībā.

Pēc lāzerkorekcijas:
Nākošajā dienā pēc veiktās operācijas pacientam obligāti jāierodas uz atkārtotu izmeklēšanu. Pēc lāzerkorekcijas noteiktu laiku ir jālieto speciāli acu pilieni.
Pirmajās dienās pēc redzes korekcijas vēlams izvairīties no intensīvas redzes slodzes, savukārt pirmās divas nedēļas, atrodoties ārā, ieteicams nēsāt saulesbrilles. Tāpat nedrīkst lietot acu kosmētiku, kā arī jaizvairās no putekļiem un ūdens iekļūšanas acīs. Acis nekādā gadījumā nedrīkst berzēt.

Redzes lāzerkorekcijas galvenās priekšrocības
Redzes korekcijai ar lāzeru ir virkne priekšrocību, viena no būtiskākajām – bezkontakta iedarbība uz acīm, līdz ar to procedūras laikā pacients neizjūt nekādas sāpes, savukārt pats lāzerkorekcijas efekts ir viegli prognozējams un rezultāti ilgtermiņā – stabili. Papildu ieguvumi, veicot redzes korekciju ar lāzeru:

  • Maksimāla procedūras drošība un precizitāte. Mūsdienu lāzerkorekcijas metodes ir pacientiem pilnībā drošas un saudzējošas. Pirms redzes korekcijas procedūras pacientam tiek iepilināti atsāpinoši acu pilieni, bet diskomforts, kas rodas pēc operācijas, parasti izzūd dažu dienu laikā.
  • Efektīvākā redzes korekcijas metode ar veiksmīgu un stabilu ilgtermiņa iznākumu. Pateicoties lāzerkorekcijai, redzes kvalitāte parasti kļūst ievērojami augstāka nekā ar brillēm vai kontaktlēcām. Turklāt redzes korekcija ar lāzeru neprasa ne fiziski, ne emocionāli sarežgītu un garu atlabšanas periodu. Redze pēc procedūras saglabājas stabila gadiem ilgi (pie nosacījuma, ja netiek diagnosticētas citas acu saslimšanas).
  • Vienkārša un ātra procedūra. Lāzerkorekcija nekādā veidā neietekmē ierasto pacienta dzīves ritmu. Tās veikšanai nav nepieciešams ņemt atvaļinājumu vai darbnespējas lapu, jo maksimālais operācijas ilgums ir 15–20 minūtes, bet lāzera iedarbība – vien dažas sekundes. Tajā pašā dienā pacients jau var doties mājās un atgriezties ierastajā dzīves ritmā, sagaidot pakāpenisku redzes stabilizēšanos.
  • Komfortablāka un kvalitatīvāka dzīve pēc operācijas, jo pacients tiek pilnībā atbrīvots no briļļu vai kontaktlēcu lietošanas un ar to saistītajām neērtībām un ierobežojumiem.

Vairāk par redzes korekcijas iespējām skaties video: 

 

 

Lai uzzinātu par savām redzes korekcijas iespējām, piesakies uz BEZMAKSAS konsultāciju – 67272257 vai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.