Uzdrīksties atvērt savas acis plašāk!

Acu plastiskās operācijas klīnikā veic gan medicīnisku indikāciju dēļ, gan tajos gadījumos, kad tas ir apsvērums ārējā izskata uzlabošanai. Lai noslīdējuši acu plakstiņi un maisiņi zem acīm nepadarītu cilvēku izskatā vecāku par saviem gadiem, lai cilvēks neizskatītos bez iemesla noguris, kā arī bieži vien tas nebūtu traucēklis redzei.
Operācijas veic sertificēta acu ārste – dr.Iveta Mežatuča, kas iemaņas un praksi apguvusi Dānijā un Igaunijā, kā arī ASV vadošā acu plastikas ķirurga Maikla Bērnsteina (Michael A.Burnstine, M.D.) vadībā. Parasti operācija tiek veikta lokālā anestēzijā, un dažu stundu laikā pēc operācijas pacients var doties mājās. Pēc pacienta vēlēšanās operāciju var veikt arī vispārējā anestēzijā, par to iepriekš vienojoties ar ārstējošo ārstu.

Izbaudi savas redzes brīvību!

Acu plakstiņu plastika

 

Kas ir oculoplastiska?

Oculoplastika ir oftalmoloģijas apakšnozare, kura ietver dažāda veida plastiskās operācijas acu apvidū. Operācijas veic acu ārsts – ķirurgs, kas ir specializējies tieši acu plastiskajā ķirurģijā.

Kādos gadījumos veic oculoplastiskās operācijas?

Acu plastiskā operācija var tikt veikta gan kosmētisku, gan medicīnisku iemeslu dēļ.

Kādos gadījumos veic kosmētisku oculoplastisko operāciju?

Kosmētiska rakstura problēmu grupā ietilpst visas plakstu izmaiņas, kuras neietekmē cilvēka veselību. Šajā kategorijā ietilpst, piemēram, ar gadiem izveidojusies lieka plakstu ādas kroka, kas rada nogurušāka skatiena izteiksmi, arī “maisiņi” virs un zem acīm. Tāpat pie kosmētiskās dabas traucējumiem pieder sīki plakstu ādas veidojumi, visbiežāk papillomas, kas neskar acs ābolu, sīkas cistiņas bez iekaisuma, kā arī nelieli dzeltenīgi veidojumi plakstu ādā, kas parasti ir holesterīna vai citu lipīdu izgulsnējumi.

Kādos gadījumos veic medicīnisku oculoplastisko operāciju?

Medicīniska rakstura izmaiņas ir tādas, kas rada redzes traucējumus. Piemēram, izteikti lieka ādas kroka parasti vecāka gadagājuma cilvēkiem, kas rada redzes lauka traucējumus; plaksta īsts noslīdējums jeb ptosis, kas aizklāj zīlīti daļēji vai pat pilnībā.

Šai grupai pieder arī plaksta stāvokļa izmaiņas, kad plaksts sāk iegriezties pret acs ābolu (entropion) un skropstas pastāvīgi beržas pret aci, radot iekaisumu un kairinājumu. Vai tieši pretēji, plaksts sāk izvērsties uz āru (ektropion), kā rezultātā acs pastāvīgi asaro un iekaist, jo acs gļotāda nav pasargāta no apkārtējās vides ietekmes. Tāpat arī nepareiza skropstu augšana (trychiasis), kas arī pastāvīgu acs kairinājumu.

Medicīniska rakstura problēma ir arī dažādi audzēji, kas mēdz būt arī cilvēka dzīvībai bīstami. Tādēļ reizēm, pēc pacientu uzskatiem nelielam veidojumam, ir nepieciešama nopietna operācija ar plašu rekonstrukciju.

Oculoplastiskā operācija ir nepieciešama arī pacientiem pēc sejas nerva paralīzes, gadījumos, kad nepieciešams acs orgānu aizvietot ar implantu, kā arī dažādu asaru ceļu pataloģiju un acs orbītu saslimšanas gadījumos.

Kas jāzina ārstam pirms oculoplastiskās operācijas veikšanas?

Ārstam ir jāzina par jebkuru pacienta alerģiju, tai skaitā medikamentiem. Ārsts noteikti jāinformē par medikamentiem, ko pacients lieto ikdienā. Piemēram, asinsspiedienu pazeminošie medikamenti ir obligāti jāizdzer arī operācijas dienā, bet asins šķidrinošos medikamentus lūdzam pārtraukt lietot jau nedēļu pirms operācijas un atsākt lietošanu dažas dienas pēc operācijas, ja vien tas nav bīstami pacienta veselībai. Pirms vietējās anestēzijas operācijas pacientam parasti nav nepieciešams veikt specifiskas analīzes. Vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar sirds saslimšanām pirms plašākas operācijas ir vēlams veikt kardiogrammu, lai izslēgtu sirds slimības paasinājumu šajā periodā. Atsevišķās situācijās, kad operāciju ir jāveic vispārējā narkozē, pirms tam ir nepieciešams veikt plašu analīžu klāstu, kardiogrammu un plaušu rentgenogrammu. Vajadzīgs arī ģimenes ārsta slēdziens par cilvēka vispārējo veselības stāvokli.

Kā notiek oculoplastiskā operācija?

Lielākajā daļā gadījumu operācija ir ambulatora. Tas nozīmē, ka pacients atnāk uz operāciju un uzreiz pēc tās vai pēc dažām stundām dodas mājās. Atkarībā no operācijas veida, acs var būt pārklāta ar pārsēju, parasti līdz nākamās dienas rītam. Pacients pirms operācijas reizēm saņem arī nomierinošus medikamentus, tādēļ no operācijas uz mājām nav ieteicams doties ar savu auto. 

Parasti operācija norit vietējā anestēzijā – operējamā rajonā tieši zem ādas tiek injicēts atsāpinošs medikaments, līdzīgi kā pie stomatologa. Pati injekcija ir nedaudz sāpīga, taču tas ir ļoti īsu mirkli. Pati operācija ir nesāpīga. Gandrīz vienmēr šāda veida operācijas tiek veiktas ar skalpeļa palīdzību.

Acu plastisko operāciju, ja tiek operēti vairāk kā 2 plakstiņi, un paredzamos, sarežģītos gadījumos veic vispārējā anestēzijā. Arī gadījumos, ja pacients ir ļoti uztraucies, iepriekš vienojoties ar ārstu, operācija var tikt veikta vispārējā anestēzijā.

Cik ilgi notiek oculoplastiskā operācija?

Atkarībā no operācijas sarežģītības un operējamo plakstu apjoma, manipulācija ilgst no dažām minūtēm līdz pat 2 stundām.

Kāds ir pēcoperācijas periods?

Pēc operācijas parasti sāpju nav. Var būt sūrstoša  vai velkoša sajūta, ap operēto aci var būt tūska un zilums, kas parasti izzūd 2 nedēļu laikā. Lai mazinātu šīs izpausmes, tiek rekomendētas aukstuma aplikācijas, minimāla fiziskā aktivitāte un asins spiediena kontrole. Būtībā ir jāizvairās no jebkā, kas rada asinsvadu paplašināšanos atveseļošanās laikā. Brūcei jābūt tīrai, lai nerastos infekcija.

Atkarībā no operācijas veida tiek uzliktas uzsūcošās vai neuzsūcošās šuves. Neuzsūcošās šuves parasti ir jānāk noņemt pie ārsta 5-14 dienu laikā pēc operācijas. Šuvju noņemšana ir nesāpīga procedūra. Uzsūcošās šuves pazudīs pašas 14-30 dienu laikā, tomēr uzsūcoties tās var radīt kairinājumu rētas rajonā.

Pēcoperācijas rētas var būt redzamas no pāris nedēļām līdz pat 6 mēnešiem. Kamēr rēta ir dzīšanas stadijā, tā ir jāsargā no saules, citādi pigmentācija var saglabāties ilgstoši. Ja cilvēkam ir raksturīgas keloīdās rētas, tad ir jāapsver kosmētiskās operācijas nepieciešamība.