Plakstu malu iekaisums jeb blefarīts.

Blefarīts jeb plakstu malu iekaisums ir ikdienā plaši sastopama slimība, ar kuru vienādi bieži slimo gan sievietes, gan vīrieši. Iespēja saslimt ar blefarītu pieaug līdz ar vecumu, un vidējais pacientu vecums ir ap 50 gadiem.

veseli plaksti un blefarits

Veseli plaksti un blefarīts

 

Blefarīta veidi
Pastāv dažādi blefarīta veidi. Priekšējais blefarīts skar tikai ādu un skropstu folikulus, un to visbiežāk izraisa baktērijas un to izdalītie toksīni. Savukārt mugurējais blefarīts ir smagāks, jo skar arī plaksta malas gļotādu, un to izraisa izmaiņas plaksta malā esošo dziedzeru darbībā un to aizsprostošanās.

Hroniska blefarīta attīstību var veicināt smēķēšana, ķīmiskas gāzes, piesārņots gaiss u.c., kā arī vispārējas slimības, piemēram, ādas slimība rozāceja, alerģisks dermatīts, psoriāze u.c. Blefarīts biežāk ir sastopams cilvēkiem, kas cieš no gremošanas trakta slimībām, vairogdziedzera hormonu disbalansa un imunitātes traucējumiem.

aplikumi uz skropstam

Aplikumi uz skropstām

 

meiboma dziedzeru nosprostosanas

Meiboma dziedzeru nosprostošanās

 

plaksta tuska un apsartums

Plaksta tūska un apsārtums

 

Kādi ir blefarīta simptomi?

Parasti par blefarītu liecina plakstu un acs apsārtums, dedzināšana vai svešķermeņa sajūta, izdalījumi no acs, aplikums uz skropstām un acu kaktiņos, bailes no gaismas un pat redzes pasliktināšanās. Smagākos un ilgstošākos gadījumos vērojama arī plaksta malas sabiezēšanās un ādas zvīņošanās.

Hroniska blefarīta gadījumā šie simptomi var būt pastāvīgi vai arī periodiski kļūt mazāk izteikti, ar laiku atjaunojoties.
Kā diagnosticē blefarītu?

Slimības diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz pacienta sūdzībām un acs mikroskopisko ainu. Atsevišķos gadījumos tiek paņemtas skropstas, lai veiktu skropstu ērcītes diagnostiku, vai iztriepe no plaksta – mikrobioloģiskai analīzei.


Kā ārstē blefarītu?
Terapijas pamatā ir regulāra plakstu malu tīrīšana jeb higiēna. Medikamentoza terapija nepieciešama tikai gadījumos, kad saslimšanai pievienojusies infekcija. Sistēmiskas antibiotikas biežāk tiek nozīmētas mugurējā blefarīta gadījumā, kā arī pacientiem ar pazeminātu imunitāti vai agresīvu bakteriālu infekciju.


Kā veikt plakstu higiēnu blefarīta gadījumā?
Acu veselību uzlabo siltas kompreses, kas tiek liktas uz plakstiem. Siltums iedarbojas uz plakstu malās esošajiem aizsprostotajiem dziedzeriem un tajos esošais taukainais materiāls kļūs šķidrāks un sāk izdalīties labāk. Komprešu vietā iespējams izmantot arī speciālas medicīnas iestādēs iegādājamas karstuma-aukstuma brilles, kas nopērkamas arī Latvijas Amerikas acu centrā.

Var veikt mehānisku plakstu malu tīrīšanu – noņemt aplikumu, kā rezultātā tiek atvērti aizsprostotie dziedzeru izvadi. Plakstu tīrīšanu veic ar speciālām salvetēm vai vates kociņu un bērnu šampūnu. Svarīgi tīrīt tieši pašu plakstu malu, ne ādu vai konjunktīvu. Tīrīšanai jābūt maigai, lai neievainotu plaksta malu.

Mugurējā blefarīta gadījumā labs līdzeklis acu veselības atgūšanai ir plakstu masāža. Plakstu masāžu var veikt, ar pirkstu maigi masējot plakstu virzienā uz skropstām.

Pēc iepriekš aprakstīto procedūru veikšanas uz plakstu malām var uzklāt nedaudz antibakteriālas ziedes, ko nozīmējis ārsts. Parasti ziede tiek lietota divas nedēļas. Par ilgstošākas lietošans nepieciešamību noteikti jākonsultējas ar acu ārstu. Ja nepieciešams, tad pēc akūto simptomu mazināšanās ārsts nozīmē dezinficējošu ziedi vai gelu, ko drīkst lietot ilgstoši.
Visos blefarīta gadījumos nepieciešama acu virsmas mitrināšana.


Ko vēl iespējams darīt lietas labā?
Ņemot vērā saslimšanas plašo izplatību, medicīnas industrija meklē arvien jaunus veidus, kā palīdzēt hroniska blefarīta pacientiem. Ātra un mūsdienīga palīdzība hronisku acu plakstiņu malu iekaisuma jeb blefarīta gadījumos, kas pieejama arī Latvijas Amerikas acu centrā, ir acu plakstiņu higiēna ar jaunākās paaudzes iekārtu BlephEx. Ierīce ir pildspalvai līdzīgs instruments, kuras galā ir mikrosūklis, kuram rotējot ap savu asi tiek attīrītas gan plakstu brīvās malas, gan skropstas no aplikumiem un vecajām ādas šūnām, kā arī no mikrobu kolonijām.


Acu plakstiņu higiēnas ar BlephEx priekšrocības:
- Procedūra ilgst 10-15 minūtes;
- Procedūra nav sāpīga;
- Tiek notīrīti aplikumi no plakstiņu malām un skropstu saknēm;
- Tiek nodrošināta medikamentu piekļuve iekaisuma vietai;
- Tiek uzlabota acu plakstiņos esošo dziedzeru darbība;
- Procedūras laikā izmanto sterilus, vienreizlietojamus tīrīšanas uzgaļus.

kompresu iespejas

kompresu iespejas2

kompresu iespejas3

Dažādas plakstu silto komprešu iespējas

 

plaksta malas tirisana

Plaksta malas tīrīšana ar vates kociņu

 

plaksta tirisana ar Blephex

Plakstu tīrīšana ar Blephex

 

plaksts pirms un pec tirisanas ar belphex

Plaksts pirms un pēc tīrīšanas ar Blephex